Nasza-Biedronka.pl Strona Główna

Nasza-Biedronka.pl

Nieoficjalne i prywatne forum dla pracowników i klientów Biedronki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
500 plus wliczane do dochodu i inne świadczenia

Świadczenia 500 plus do oświadczenia o dochodach powinno
być wliczane
46%
[ 45 ]
nie mam zdania
3%
[ 3 ]
nie powinno być wliczane
50%
[ 49 ]
Głosowań: 97
Wszystkich Głosów: 97

Autor Wiadomość
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-08, 20:01   500 plus wliczane do dochodu i inne świadczenia

Nowe druki o zapomogę czy świadczenia "dzieci specjalnej troski " zawierają rubrykę w wyliczeniu dochodu "świadczenie socjalne 500 plus" . Zgodnie z ustawą świadczenia są dedykowane do sytuacji materialnej pracownika. 500 plus jest jest na podstawie odrębnej ustawy. Nie jest to świadczenie zapomogowe nie powinno być liczone do dochodu. Wiem ,że zaraz odezwą się Ci którzy nie dostają 500 plus , i spokojnie jestem po Waszej stronie, powinni dostawać wszyscy, a widełki powinny być w górę (np 2500 na os) a nie w dół. Ale wracając do sprawy bardziej drażni mnie to "samodzielne interpretowania prawa " przez pracodawcę. Warto zapytać też czy inne świadczenia powinny być wliczane jako dochód ,alimenty, świadczenia pielęgnacyjne , środki z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym, dodatek mieszkaniowy bo to wszystko JMP traktuje jako dochód. Nie wliczając czegoś nawet przez zapomnienie przez JMP jest traktowane bardzo surowo od nakazu zwrotu środków po rozwiązanie umowy o pracę

Odnośnie 500 plus i liczenia ZFŚS zamieszczam poniższą opinię prawną , w/g mnie ma ona zastosowanie do innych środków , które przez Urzędy Skarbowe nie są traktowane jako dochód
"

Świadczenie wychowawcze uzyskiwane z programu 500+ jest nieopodatkowane i nie stanowi dochodu w myśl przepisów podatkowych. Nie wlicza się go także do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej czy rodzinnych. Ostatnie zmiany legislacyjne wprost przesądziły, iż w postępowaniu sądowym w sprawie o alimenty, sąd nie będzie brał pod uwagę faktu, iż dziecko otrzymuje świadczenie wychowawcze. Nie ma więc podstaw do wątpliwości, że pieniędzy z programu 500+ nie należy brać pod uwagę przy badaniu dochodu przypadającego na członka rodziny.
Stan prawny na 30.08.2016 r.
Maria Szwajkiewicz


Powyżej ankieta.


[ Dodano: 2016-09-08, 20:13 ]
Z ORZECZNICTWA

Pracodawca ma prawo na podstawie ustawy i wydanego zgodnie z nią regulaminu zbierać informacje o sytuacji materialno-życiowej uprawnionej osoby, aby przyznać jej świadczenie, a odmowa udostępnienia przez pracownika wymaganych przez regulamin danych może skutkować odmową udzielenia pomocy.

Wyrok SN z 8 maja 2002 r., sygn. akt I PKN 267/2001, OSNP z 2004 r., nr 6, poz. 99

[ Dodano: 2016-09-08, 20:14 ]
Przez dochód na potrzeby ustalenia prawa do świadczeń z funduszu należy rozumieć (można wybrać jeden z poniższych wariantów lub ustalić własną definicję):

• wariant 1 – wszystkie uzyskane przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno podlegające opodatkowaniu jak i zwolnione z tego podatku, na przykład wynagrodzenie za pracę oraz wszelkie dodatki do wynagrodzenia, nagrody i premie, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, stypendia, renty, emerytury, alimenty, zasiłki i świadczenia wypłacane przez powiatowy urząd pracy i ośrodek pomocy społecznej, wynagrodzenia z tytułu umów o charakterze cywilnoprawnym – zlecenia, o dzieło, najmu, dzierżawy itp., po odjęciu kosztów ich uzyskania oraz opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne (tzw. dochód brutto). W przypadku dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym należy wykazać faktycznie uzyskany dochód, natomiast w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany (np. w formie karty podatkowej) przyjmuje się, że dochód jest równy zadeklarowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku dochodu uzyskiwanego z gospodarstwa rolnego uznaje się, że jest on równy przeciętnemu dochodowi z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanemu corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym;

• wariant 2 – wszystkie uzyskane dochody obliczane jak w wariancie pierwszym, z wyłączeniem pewnych kategorii, np.: alimentów, a także świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (m.in. zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych), stypendiów oraz dodatków do emerytur i rent (pielęgnacyjnych, kombatanckich itp.);

• wariant 3 – wszystkie uzyskane dochody wyliczane jak w wariancie 1 lub 2, z tym że w kwocie „netto”, czyli po odjęciu zapłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych.

3. Średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie oblicza się, dzieląc sumę dochodów uzyskanych przez wszystkie osoby w rodzinie w ciągu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o udzielenie świadczenia przez liczbę tych osób oraz przez 3. Do osób w rodzinie zalicza się: małżonka oraz dzieci pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej do świadczeń, a także inne osoby wspólnie zamieszkujące i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z uprawnionym. Do wyliczeń średniego dochodu na osobę w rodzinie można też przyjąć inne okresy, np. półroczne i roczne, a także przewidzieć szczególne sposoby obliczania średniego dochodu w sytuacji zmian w źródłach dochodów mających ujemny wpływ na sytuację materialną rodziny uprawnionego. Na przykład w przypadku utraty pracy przez małżonka osoby uprawnionej do korzystania z funduszu można zamiast wynagrodzenia za pracę z ostatnich 3 miesięcy uwzględnić w wyliczaniu średniej aktualną wysokość zasiłku dla bezrobotnych.



O wysokości kwoty bazowej rozstrzyga pracodawca w regulaminie funduszu – może być to kwota ustalana każdorazowo przez pracodawcę na dany rok, ale też kwotą bazową mogą być różne wskaźniki (na przykład wartość odpisu podstawowego na ZFŚS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, najniższe wynagrodzenie za pracę itp.).

[ Dodano: 2016-09-08, 20:16 ]
• Ustawa z 4 marca 1994 o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656)

• Ustawa z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 90, poz. 562)

•Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 115, poz. 958)
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-08, 21:56   

nic dodać , nic ująć , opinia prawna jasna i wyczerpująca , to teraz pytanie : co możemy z tym zrobić skoro tak jak napisałeś w zamkniętym temacie plan spotkania z pracodawcą jest już ułożony ? Możemy to jeszcze zmienić czy pozostaje nam czekać aż program 500+ upadnie bo nie będzie skąd brać na ten cel środków .
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-08, 22:05   

marta1 napisał/a:
nic dodać , nic ująć , opinia prawna jasna i wyczerpująca , to teraz pytanie : co możemy z tym zrobić skoro tak jak napisałeś w zamkniętym temacie plan spotkania z pracodawcą jest już ułożony ? Możemy to jeszcze zmienić czy pozostaje nam czekać aż program 500+ upadnie bo nie będzie skąd brać na ten cel środków .


Skąd z podatku obrotowego od sieci handlowych które nic nie płacą i od banków które transferują środki na podstawie faktury za używanie logo banku...... Czyli od tych którzy w porównaniu do nas czy właściciela sklepu osiedlowego nie płacą obciążeń podatkowych korzystając z kreatywnej księgowości.

A kto raz dał ludziom inny nie odbierze=polityczne samobójstwo/ :zgon:

A co z tym zrobimy. No cóż jak nie związki to każdy inny pracownik czy obywatel ma prawo napisać do ministerstwa czy posła. A oni w przeciwieństwie do pracodawcy muszą wydać interpretację.
Często zapomina się , że się służy dla pracowników czy członków a nie sprawuje funkcje :pomysl1: .......ale społecznikiem się jest , a przewodniczącym bywa :) Nie zawsze te rzeczy idą w parze. Ale to oznacza , że jest luka , którą trzeba wypełnić. Związek wsłuchujący się w potrzeby pracowników....
:x71
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-08, 22:28   

Chciałabym takiego prawa którego nie można omijać ale to pewnie utopia
jeśli już znajdą się tacy którzy dobiorą się do kapitałów sieci handlowych i banków to pewnie odbije się to na konsumencie
polityczne samobójstwo w naszym kraju jest możliwe , program 500+ w takiej formie jest kontrowersyjny
zakończenie Twojej wypowiedzi jest zapowiedzią ? ;)
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
~Ania7808 

Stanowisko:
kasjer

Dołączyła: 11 Kwi 2013
Posty: 44
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-08, 22:50   

Jakby nie było to 500+ to też dochód
_________________
Brudne ręce są oznaką czysto zarobionych pieniędzy.
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-08, 22:50   

marta1 napisał/a:
Chciałabym takiego prawa którego nie można omijać ale to pewnie utopia
jeśli już znajdą się tacy którzy dobiorą się do kapitałów sieci handlowych i banków to pewnie odbije się to na konsumencie
polityczne samobójstwo w naszym kraju jest możliwe , program 500+ w takiej formie jest kontrowersyjny
zakończenie Twojej wypowiedzi jest zapowiedzią ? ;)


marta nie ulegaj demagogi. Czyli inni mając małe sklepy będą mieli niższe ceny? Bo teraz wynika to z podatku CIT 0 & procent lub z odpisami 0.5% . i jeszcze jedno usługi bankowe miały wzrosnąć-a nadal masz konto zero procent i promocje u nas oprocentowanie 50 % tańsze. Lidl i Biedronka wie o podatku a robi konkurs "kto da więcej do 100 zł "
Mam nadzieję ,że pokryje to lewicowy socjalny pomysł PIS. Przynajmniej wzrastają płace.
Odpowiadając na drugie pytanie:
To nie zapowiedź. To rozczarowanie i chęć dalszej walki .Zgodnie z wartościami i bez kompromisów
<Marta 1> też uważam ,że na pierwsze dziecko powinno być 500 +.
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-08, 23:07   

może to i demagogia , nie znam się ale wiem jedno że państwo to my , bez nas , naszych podatków , naszych fikcyjnych składek w zusie budżet by nie istniał , bo najbardziej opodatkowują nas , zwykłych , uczciwie pracujących obywateli , ale to już nie na temat :) .
A Ty nie chciałbyś być politykiem ? ;)
a jeśli chodzi o kontrowersje to nie chodzi tylko o pierwsze dziecko , popatrz na wyniki ankiety :)
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
DarkSide 


Stanowisko:
były pracownik

Dołączył: 22 Sty 2011
Posty: 3461
Skąd: Polska
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-09, 07:03   

Ania7808, gdyby to było jako dochód to komornik by sobie to wziął...
_________________
Życie bez biedronki jest możliwe a do tego wspaniałe!!!
  Ocena JMP: 1/10
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-09, 07:30   

marta1 napisał/a:
może to i demagogia , nie znam się ale wiem jedno że państwo to my , bez nas , naszych podatków , naszych fikcyjnych składek w zusie budżet by nie istniał , bo najbardziej opodatkowują nas , zwykłych , uczciwie pracujących obywateli , ale to już nie na temat :) .
A Ty nie chciałbyś być politykiem ? ;)
a jeśli chodzi o kontrowersje to nie chodzi tylko o pierwsze dziecko , popatrz na wyniki ankiety :)
ta ankieta jest jak te o wolne niedziele ;) nie ma pytabia czy pobiera Pani 500 Plus i czy powinno być. ..a tak liczyłem się z tym, ze będą też głosowali Ci których to nie dotyczy bo nie pobierają.Tak jak Wolne niedziele-na ogół ankieterzy nie pytają tych co pracują w handlu.To takie po polsku " nie mam sam innym nie dam".lub "czemu Kowalska ns mieć lepiej ?"
 
     
+marta1 

Stanowisko:
klient

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Gru 2011
Posty: 4494
0 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-09, 08:36   

ach ta konstrukcja ankiet ;)
poniekąd dotyczy , pomijając podstawę prawną i odrębność ustawy , weźmy dwa "stare wnioski" jeden osoby z 500+ , drugi osoby bez i jaka jest różnica ? A weźmy dwa "nowe wnioski" , tak wiem powołasz się na prawo ale dla zwykłego wnioskującego to wygląda inaczej . Co jakiś czas uruchamia się dyskusja na sb na ten temat i jest wiele osób które uważają że 500+ zmienia sytuację materialną i pytanie : czy tak nie jest ?
Wracając jednak do tego o co Ci bardziej chodzi czyli o własną interpretację firmy , to tak zgodzę się , nie powinno tak być , firma chcąc traktować sprawiedliwie pracowników korzystających z ZFŚS powinna zmienić widełki .
_________________
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego , nie znając wartości niczego...
 
     
@Hell 


Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 01 Lip 2012
Posty: 2056
1 UP 0 DOWN
Wysłany: 2016-09-09, 09:09   

qweerty, to po co konstruujesz takie tendencyjne ankiety? :) Pewnie zdajesz sobie sprawę że ludzie czytając ich argumentacje wyrabiają sobie też jakiś pogląd, czy nie było by lepiej dostarczyć im w nich bardziej zróżnicowanych argumentów?
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-09, 09:43   

Mnie bardziej wkurza , ze firmą wlicza nam do dochodu każde świadczenia ( netto) Ale dochód liczy już brutto. Jeżeli liczy alimenty , 500+,a nawet zasiłki rehabilitacyjne nacczlonka rodziny (!) To czemu pensja jest liczona brutto? Jak można mi wyliczyć dochód którego nie mam? Liczą mi bez potrąceń wynagrodzenia...?a co ja z tego mam? Płace tym rachunku? Zrobię zakupy? Wniosek do zapomogi w systemu podaje pensję bez potrąceń wiec o 33% wyższą. Rolą związku zawodowego jest ustalić z pracodawcą sposób wyliczanie dochodu na członka rodziny. Wyżej dałem przykłady. To od pracodawcy i związków zależy czy będzie się wyłączało np alimenty i świadczenia rehabilitacyjne czy liczyło dochód brutto czy netto.

[ Dodano: 2016-09-09, 09:55 ]
Ale tyle lat nikt się nie zainteresował tym tematem. Naprawdę jest luka w związkach zawodowych w JMP. Jakiś bardzo zainteresowany sprawami i których nikt nie pamięta w mają wpływ na pracowników :em29:
 
     
@agusia1612 
Joasia

Stanowisko:
z-ca kierownika

Dołączyła: 29 Lip 2013
Posty: 157
0 UP 1 DOWN
Wysłany: 2016-09-09, 14:11   

Przeważnie wypowiadają się osoby , które 500 + nie dostają , bo albo mają juz dzieci dorosłe albo ich nie mają no i oczywiście sa ogólnie przeciwnikami 500 + a co za tym idzię chcą dopiec ludziom , którzy z tego programu korzystają 500 + nie wlicza się do żadnych zaświadczeń jako dochód , nawet dla komornika te pieniądze są nietykalne . . . więc
_________________
Joasia !!!
  Ocena JMP: 6/10
     
Larrikol
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-09, 16:44   

Jeszcze kilka takich "kwiatków" i przyjdzie nam patrzeć jak wogóle obcinają zapomogi, bo wcale pracodawca nie musi w ten sposób pomagać swojemu pracownikowi. Chcesz, żeby prywatne przedsiębiorstwo działało na zasadach spółki państwowej. Daj palec, a utną rękę.
qweerty napisał/a:
.ale społecznikiem się jest , a przewodniczącym bywa
ewidentnie masz jakieś "ale" do swojego byłego przewodniczącego, co pokazujesz, gdzie tylko możesz. Na złość jemu chcesz zaszkodzić innym? Jak zwykle, gdzie ZZ tam kłopoty...
 
     
qweerty
[Usunięty]

Wysłany: 2016-09-09, 19:31   

Larrikol napisał/a:
Jeszcze kilka takich "kwiatków" i przyjdzie nam patrzeć jak wogóle obcinają zapomogi, bo wcale pracodawca nie musi w ten sposób pomagać swojemu pracownikowi. Chcesz, żeby prywatne przedsiębiorstwo działało na zasadach spółki państwowej. Daj palec, a utną rękę.
qweerty napisał/a:
.ale społecznikiem się jest , a przewodniczącym bywa
ewidentnie masz jakieś "ale" do swojego byłego przewodniczącego, co pokazujesz, gdzie tylko możesz. Na złość jemu chcesz zaszkodzić innym? Jak zwykle, gdzie ZZ tam kłopoty...
Widzę jak zwykle wiedze czerpiesz z google... no niestety widzisz musi...Zero wiedzy na temat ZFŚS szok- Larrikol ewidentnie nasz coś do mnie i to widać po wpisach. Czym się różni spółka skarbu państwa od cywilnej - są jakieś odrębny ustawy ??? NIE . Larrikol z Tobą jest tak jak z ludźmi którzy są przeciw wolnym niedzielom i -ZFŚS Cię z JMP nie dotyczy Ale masz " ale" w kazdym temacie , i slużalczy stosunek do pracodawcy " dac rękę " ( g... by dali jakby nie musieli). Sytuacja na rynku jednej uległa zmianie -świadczenia socjalne to standard mający przyciągnąć pracownika do danego zakładu pracy.. Szkoda że uprzedzenie nie idzie w parze z wiedzą o funduszu świadczeń socjalnych. I jeszcze jeden szczegół -widzisz to opinia NSZZ Solidarność. I kolejne Solidarność wniosła zastrzeżenia do finansowania badań dodatkowych kobiet i mężczyzn z ZFŚS -i co JMP wycofało się z badań ? NIE. JMP płaci z własnej kieszeni. Twoje posty w moją stronę sa jak zwykle obiektywne. Widocznie masz jakieś kompleksy. Acha nie zapomnij o pokazać jakim jesteś moderatorem i skasować moją wypowiedź. Ale cóż frekwencja na forum jest tego efektem.

[ Dodano: 2016-09-09, 20:12 ]
PS. Larrikol to co zacytowałaś "
Cytat:
społecznikiem się jest a przewodniczącym bywa
"- A to dotyczyło mojej osoby :D :D :D Ale jesteś aż tak do mnie uprzedzona ,że nie widzisz tego. A widzisz nawet się nigdy nie spotkaliśmy ;]

[ Dodano: 2016-09-09, 20:16 ]
Kod:

Fundusz obowiązkowy
 
 
Fundusz socjalny obowiązkowo muszą utworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają &#8211; według stanu na dzień 1 stycznia danego roku &#8211; co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników fundusz tworzą obowiązkowo państwowe i samorządowe jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.
Bardzo ważną kwestią jest to, że o obowiązku utworzenia funduszu socjalnego decyduje stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Zmiany w zatrudnieniu w ciągu roku kalendarzowego nie powodują powstania tego obowiązku ani też z niego nie zwalniają.


[ Dodano: 2016-09-09, 20:57 ]
agusia1612 napisał/a:
Przeważnie wypowiadają się osoby , które 500 + nie dostają , bo albo mają juz dzieci dorosłe albo ich nie mają no i oczywiście sa ogólnie przeciwnikami 500 + a co za tym idzię chcą dopiec ludziom , którzy z tego programu korzystają 500 + nie wlicza się do żadnych zaświadczeń jako dochód , nawet dla komornika te pieniądze są nietykalne . . . więc


Dokładnie dlatego nie pisałem ankiety czy "czy dostając 500 plus' zresztą w jednej się pomyliłem i dałem podwójną odpowiedź zamiast "obawiam się" napisałem nie mam obaw. Ale ciekawe jest to nasze polaczkowate (używam z stanowczością jako synonim przywar ) podejście

Nie mam 500 plus ona ma. To ona i jej podobni to patologia. I 500 plus zniszczy gospodarkę.
Ale jakbym dostała to 500 plus jak ona to pewnie bym była Za.

Nie dostaję zapomogi z ZFŚS bo się nie łąpię. A ona naciąga i dostaje znaszych pieniędzy. Ale jakby podnieśli widełki też bym brała.

Ciągle wyciąga kasę na rehabilitację dzieciaka (autentyk ). Pewnie nie jest chore bo nie widać, a wogóle to załatwia lewe faktury. ALE Jakbym miała mieć chore dziecko to lepiej nie.

Szkoda , że nam się ciężko przyznać do tego drugiego zdania ukrytego głęboko w naszej głowie.
Przypomina to mi moją siostrę, która kilkanaście lat temu oglądając zdjęcia z weekendu w 5* hotelu (wtedy mnie było stać nie pracowałem w biedronie ;) ) stwiedziła:
-A wiesz co , mi jakby ktoś nawet zafundował pobyt w hotelu to bym wolała pod namiotem
Po chwili zastanowienia pytam -Ej ,siostra a kiedy Ty w życiu byłaś pod niamiotem

I tak jest i z 500 plus, i z zapomogą z ZFŚS, większość zazdrości drugiemu niekoniecznie chcąc być w jego skórze. :yeah:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Promocje Biedronka


phpBB by przemo